• Projekty > Projekty 2006 > Wspólne projekty z SBP w roku 2006
 • Projekty realizowane wspólnie z SBP w 2006 roku

  Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wspólnie z elbląskim Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich realizowała w 2006 roku przedsięwzięcia, które zyskały dofinansowanie ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.

  Pierwszym w 2006 roku wspólnym projektem były "Ferie w Bibliotece", które upłynęły pod hasłem "Ferie na sportowo". Biblioteka dla Dzieci i siedem Oddziałów dziecięcych przygotowały dla uczniów szkół podstawowych bogaty program zajęć plastycznych, konkursów, gier i zabaw propagujących zdrowy tryb życia, idee olimpijskie i zasady fair play w sporcie. Dla dzieci biorących udział w zajęciach przygotowaliśmy konkursy, gry planszowe, krzyżówki, kolorowanki dotyczące sportu, gry umysłowo-ruchowe, pogadanki. Uczestnicy konkursów otrzymali drobne nagrody i dyplomy. Celem realizowanych zajęć było poszerzenie wiedzy o sporcie, zagospodarowanie wolnego czasu podczas ferii zimowych, rozwijanie wyobraźni i postaw twórczych dzieci.

  Jak każdego roku włączyliśmy się w organizację Dni Elbląga. W ramach "Elbląskich spotkań z literaturą" odbyły się warsztaty poetyckie, Turniej Jednego Wiersza i wieczór autorski Anny Janko. W warsztatach wzięli udział uczniowie szkół średnich, studenci elbląskiej PWSZ i członkowie grupy literackiej "Korytarz". Na spotkaniu autorskim Anna Janko zaskoczyła wszystkich odczytanym fragmentem własnej prozy, ponieważ dotychczas znana była wyłącznie jako autorka utworów lirycznych. Jednak nowy sposób literackiej ekspresji autorki zyskał uznanie słuchaczy.

  Kolejnym cyklicznym projektem skierowanym do elblążan był ogólnopolski program "Tydzień Bibliotek". Tegoroczny "Tydzień..." upłynął pod hasłem: "Nie wiesz? - zapytaj w Bibliotece". Wspólnie z elbląskim Oddziałem SBP przeprowadziliśmy konkursy plastyczne i literackie, warsztaty z edukacją czytelniczą, prezentacje programów bibliotecznych i informacyjnych. Głównym celem programu była edukacja czytelnicza dzieci i młodzieży oraz zapoznanie z funkcją biblioteki jako centrum informacji. 

  Podczas wakacji, we wszystkich Oddziałach dla Dzieci i Bibliotece dla Dzieci, realizowany był program edukacyjny "Magiczny świat reklamy". Na zajęciach dzieci miały okazję zapoznać się z historią reklamy, jej dobrymi i złymi stronami, wykonać pracę plastyczną reklamującą książkę, czasopismo dla dzieci, bibliotekę lub bohatera literackiego. Uczestnicy brali udział w konkursach plastycznych i literackich, projektowali i wykonywali własne gry planszowe, okładki ulubionych książek i zakładki. Celem zajęć było kształtowanie postawy świadomego i krytycznego odbiorcy reklamy, poznanie technik, jakimi posługują się ich twórcy, uświadomienie wpływu, jaki reklama wywiera na różne sfery życia człowieka.


  Biblioteka Elbląska aktywnie uczestniczyła w obchodach Roku Jerzego Giedroycia. Inspiracją do przedstawienia dorobku Giedroycia i założonego przez niego Instytutu Literackiego był ogłoszony przez Sejm RP, a objęty patronatem UNESCO, "Rok Jerzego Giedroycia". W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin tego wybitnego intelektualisty i 60. rocznicę założenia Instytutu Literackiego w Paryżu. W ramach obchodów jubileuszowych, prezentowaliśmy wystawę "Giedroyć i zagubieni romantycy..." oraz zaprosiliśmy na spotkanie z Ewą Berberyusz - autorką książki Książę z Maisons-Laffitte, opartej na rozmowach z Jerzym Giedroyciem.. 27 października odbył się wykład dra Feliksa Tomaszewskiego z Instytutu Filologii Polskiej UG, który opowiedział o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i innych pisarzy z kręgu Kultury. Ostatnim etapem obchodów roku Jerzego Giedroycia w Bibliotece Elbląskiej był konkurs wiedzy na temat twórcy paryskiej "Kultury", historii czasopisma i kręgu osób z nim związanych.

  Zadania dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu

Do góry

Kalendarium imprez

« Listopad 2022 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Newsletter