• Projekty > Projekty 2006 > Projekt "Transfer wiedzy"
  • Transfer wiedzy: PISZĘ-CZYTAM-SŁUCHAM

    Biblioteka Elbląska realizowała w okresie od września do listopada projekt Transfer wiedzy: PISZĘ-CZYTAM-SŁUCHAM dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Projekt został podzielony na trzy bloki tematyczne.

    Blok CZYTAM, czyli dzieło arcydzieło, bestseller
    W ramach bloku CZYTAM zostały zorganizowane przez Bibliotekę Literacką spotkania i wieczory autorskie z pisarzami nagradzanymi w konkursach literackich. Gościliśmy Mariusza Sieniewicza - pisarza nominowanego do Nagrody Nike i Paszportu Polityki, autorkę powieści fantasy Ewę Białołęcką oraz elbląskich laureatów nagród Fundacji Elbląg Tomasza Walczaka, Jarosława M. Gruzlę, Jadwigę Ładę i Krystynę Tylkowską.
    Także w ramach tego bloku zaprosiliśmy Państwa na trzy spektakle teatralne. Z monodramem Błogosławiony wg Józefa i jego braci Tomasza Manna wystąpił Marcin Bortkiewicz, sopocki Teatr Stajnia Pegaza przedstawił Wieczorek anarchistyczny na motywach Wilka stepowego Hermana Hessego, a grupa Compania Banda Oszustów zaprezentowała spektakl Obcy będący adaptacją powieści Alberta Camusa.
    Przeprowadzony został cykl zajęć edukacyjnych, który obejmował prezentację, rys historyczny i zasady przyznawania nagród literackich (Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, NIKE, Nagroda im. Kościelskich, Paszporty POLITYKI). Podczas zajęć ogłoszony był konkurs literacki na najlepszą recenzję napisaną na podstawie kanonów literatury: NIKE '2005, Kanon na koniec wieku, Powieści XX wieku itp.

    Blok SŁUCHAM, czyli czwartkowe spotkania muzyczne
    skierowany był do miłośników muzyki rockowej i jazzowej. W ramach tego bloku elblążanie mogli uczestniczyć w dwóch spotkaniach poświęconych muzyce rockowej lat 70. i 80. oraz czterech spotkaniach tematycznych dotyczących jazzu. Podczas każdego z czwartkowych wieczorów odbywały się dyskusje i projekcje archiwalnych koncertów klasyków gatunku. Podczas spotkań jazzowych mogli Państwo wysłuchać minirecitali Natalii Jurczyńskiej i zespołu muzycznego z Młodzieżowego Domu Kultury.

    Blok PISZĘ, czyli historia ludzkości poprzez historię pisma
    skierowany był do najmłodszych elblążan. Prelekcje, warsztaty i konkursy plastyczne odbywały się w Bibliotece dla Dzieci i wszystkich palcówkach dziecięcych na terenie miasta. Z interesującymi pogadankami na temat historii pisma wystąpili historyk sztuki Wiesława Rynkiewicz-Domino, archeolog Grażyna Nawrolska, oraz badacz osady Truso Marek Jagodziński.
    Ze względu na szeroki zakres warsztatów, filie dziecięce podzieliły się realizowanym materiałem. W Bibliotece dla Dzieci przy ul. św Ducha uczestnicy zajęć poznawali pismo runiczne, w Filiach przy ul. Hetmańskiej 16 i Ogólnej 59 tematem warsztatów było pismo łacińskie, placówki dziecięce przy ul. Grunwaldzkiej 89 i Mielczarskiego 22/24 przygotowały zajęcia przybliżające pismo egipskie. Na temat pisma chińskiego przeprowadzone były warsztaty w Filiach dla Dzieci przy ul. Brzeskiej 5 i Piłsudskiego 17, natomiast Oddział dla Dzieci przy ul. Słonecznej 29 zrealizował cykl warsztatów przybliżających historię pisma klinowego.


    Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa, Priorytet 2: Rozwój sektora książki i promocja czytelnictwa.

Do góry

Kalendarium imprez

« Listopad 2024 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter