• Projekty > Projekty 2005 > Sesja Nitschmann
 • Nitschmann - sesja naukowa

  Sesja naukowa: "Życie kulturalne Elbląga na przełomie XIX i XX wieku: rola Henryka Nitschmanna w spotkaniu kultury polskiej i niemieckiej".

  W roku 2005 minęło 100 lat od śmierci Henryka Nitschmanna, elblążanina, tłumacza, historyka literatury polskiej, muzykologa i bibliofila. Znane było powszechnie polonofilstwo i słowianofilstwo Nitschmanna. Rocznica jego śmierci była doskonałą okazją, aby przypomnieć szerzej tę postać i jednocześnie szerzej zarysować życie kulturalne Elbląga na przełomie XIX i XX wieku. To szczególnie ważne w chwili, gdy w różnych dziedzinach dokonuje się zbliżenie polsko-niemieckie, a Henryka Nitschmanna można uznać za jednego z jego prekursorów. Ze względu na dzieje tych ziem, ma to niebagatelne znaczenie.

  Zaproszenie do udziału w obchodach specjalistów z różnych dziedzin humanistyki zajmujących się jego dorobkiem sprawiło, że nasze przedsięwzięcie miało charakter nie tylko popularyzatorski, ale i naukowy. Wzięli w nim udział także przedstawiciele nauki elbląskich uczelni. Pozwoliło to na integrację środowisk naukowych i kulturotwórczych oraz wpłynęło na podniesienie poziomu integracji lokalnej społeczności.

  Obchody zrealizowano w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, instytucjami elbląskiej kultury oraz środowiskami naukowymi Elbląga i Gdańska. Patronat medialny nad obchodami objęły Dziennik Elbląski i TVP 3 Oddział Olsztyn.
  Uroczystość odbyła się 18 listopada 2005 roku w zabytkowym gmachu Biblioteki Elbląskiej, a udział w niej wzięło ok. 200 osób. Realizację organizatorzy podzielili na dwie części: pierwszą ? przedpołudniową, którą była Sesja naukowa poświęcona Nitschmannowi i życiu kulturalnemu Elbląga na przełomie XIX i XX wieku oraz drugą ? popołudniową, czyli promocję książki ks. prof. Anastazego Bławata pt. Henryk Nitschmann. Życie i dzieło i koncert utworów Henryka Nitschmanna pod dyrekcją dra Waldemara Górskiego.

  Efektem Sesji natomiast są materiały pokonferencyjne pt. "Henryk Nitschmann 1826-1905: Materiały z sesji naukowej zorganizowanej z okazji setnej rocznicy śmierci. Elbląg, 18 listopada 2005". W książce zawarto referaty wygłoszone podczas Sesji, poszerzone przez autorów o fragmenty przygotowane jedynie do publikacji. Jest to 9 referatów odczytanych w części przedpołudniowej oraz jeden z części wieczornej Sesji. Wstęp do publikacji napisał prof. dr hab. Wiesław Długokęcki (Uniwersytet Gdański). 
  Obchodom 100 rocznicy śmierci Nitschmanna towarzyszyła wystawa jego spuścizny zgromadzonej w Bibliotece Elbląskiej. Zaprezentowano 28 obiektów, w tym rękopisy Nitschmanna, dzieła wydane drukiem, listy, próby literackie oraz zapisy nutowe kompozycji Nitschmanna.

Do góry

Kalendarium imprez

« Styczeń 2023 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter