• Projekty > Projekty 2006 > Projekt "Papierowy szlak"
 • Papierowy szlak

  Projekt był kontynuacją ubiegłorocznego przedsięwzięcia, które pozwoliło wyposażyć Pracownię Papieru Artystycznego w niezbędny sprzęt i materiały do przeprowadzenia zajęć.
  Zadaniem projektu było zapoznanie uczestników ze sztuką książki, jej historią, sposobami wytwarzania w minionych wiekach i współcześnie. Program skierowany był do uczniów, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych procesem powstawania starych druków i awangardowymi technikami wykonania książek współczesnych.
  W ramach projektu zrealizowaliśmy dwa bloki warsztatów. Podczas letnich zajęć uczestnicy wykonywali samodzielnie książkę według dawnych reguł z wykorzystaniem techniki ręcznego czerpania papieru, suchych pieczęci, pieczęci lakowych oraz zastosowaniem różnych sposobów oprawiania książek, bezpośrednio nawiązujących do rzemiosł elbląskich. Prezentowane były nowoczesne techniki wykonania książki. Przedstawione zostały możliwości, jakie daje papier w połączeniu z niekonwencjonalnymi materiałami - kolaż. 
  W drugim bloku, realizowanym w roku szkolnym, dzieci i młodzież zapoznali się z czerpaniem papieru, zdobieniem książek i ich ilustrowaniem. Podsumowaniem zajęć było wykonanie swojej własnej wyjątkowej książki.
  Warsztatom towarzyszyły ciekawe wykłady, pokazy i wystawy.

  Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój inicjatyw lokalnych

Do góry

Kalendarium imprez

« Styczeń 2023 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter