• Projekty > Projekty 2010 > Wspólne z SBP > Palcem po mapie
 • Wakacje w Bibliotece  - „Palcem po mapie czyli podróże małe i duże”

  Okres realizacji: lipiec –sierpień 2010 r.

  Zadanie zostało przeprowadzone we wszystkich oddziałach dla dzieci Biblioteki Elbląskiej.

  W ramach realizacji zadania były przeprowadzane konkursy: plastyczne, literacki, zręcznościowe związane z tematem zajęć. Dzieci podczas zajęć rozwiązywały również krzyżówki, rebusy, zagadki, łamigłówki oraz grały w gry planszowe.

  Wszystkie prace plastyczne wykonywane podczas zajęć były eksponowane w bibliotekach.

  W ostatnim dniu ferii, wakacji zostały  zorganizowane uroczyste zakończenie imprez  z wręczeniem nagród i dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem  .

  Program:

  Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej , ul. św. Ducha 3-7

  -        „Cuda Afryki” – konkurs plastyczny polegający na wykonaniu mapy Afryki, zaznaczeniu największych rzek, pustyni oraz wykonaniu flag państw afrykańskich. .

  -        „Poznajemy bajki i opowieści afrykańskie” - blok głośnego czytania bajek i opowiadań afrykańskich. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do przeczytanych bajek i opowiadań.

  -        „Nasi rówieśnicy z Czarnego Lądu”- praca plastyczna polegająca na wykonaniu portretu dziecka z „afrykańskiego lądu” na podstawie obejrzanych ilustracji.

  -        „Mankala” - gry i zabawy rodem z Afryki. Blok gier i zabaw oraz turniej gier stolikowych ‘Nagrodę Dnia” oraz Tytuł „Mistrza Gier”. Blok zabaw edukacyjnych i integracyjnych rozpoczynających każde zajęcia, pląsy afrykańskie, piosenki oraz zabawy.

  -        „Z odkrywcami w głąb Afryki” - dziennik podróżnika-  praca plastyczno-literacka  polegająca na napisaniu dziennika z podróży po Afryce oraz zilustrowaniu opisanych przygód.

  -        „Afrykańskie ozdoby” - praca plastyczna polegająca na wykonaniu – afrykańskiej maski, biżuterii (bransolety, koraliki, naszyjniki…)

  Filia nr 1, ul. Brzeska 5

  -        „Młody obieżyświat” – zadanie polegało na wykonaniu modelu  kuli ziemskiej oraz zaznaczenie swojej wymarzonej podróże po świecie. Model kuli wykonany był  z balonu, oklejony papierem i zaznacz na nim najciekawsze według ciebie miejsca na ziemi, które warto zwiedzić.

  -        „Moje wielkie wędrowanie” – zadania polegało na narysowaniu konturów mapy Polski i zaznacz na nim najciekawszych miejsc wg uczestnika zadania. Pomocne w zadaniu były przewodniki po Polsce lub własne obserwacje z podróży po kraju.

  -        „Album z moich podróży” – zadanie polegało na wykonaniu albumu z podróży jakie odwiedził uczestnik zadania. Albumy były wykonywane dowolna technika malarską (Malowane, rysowane, wyklejane z kolorowych pocztówek itp.

  Filia nr 2, ul. Grunwaldzka 89 A

  -        „Kartka z podróży” – konkurs plastyczny polegał  na wykonaniu różnymi technikami pocztówki i umieszczeniu na niej wiadomości: ilustracji z ciekawym lub charakterystycznym miejscem wybranego kraju, tekstu wiadomości, poprawnym zaadresowaniu, zaprojektowaniu znaczka pocztowego

  -        podczas zajęć wakacyjnych były przeprowadzane pogadanki o wybranych krajach – w lipcu kraje europejskie (Holandia, Grecja, Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy, Włochy, Watykan, Czechy i Hiszpania) w sierpniu reszta świata (Chiny, Egipt, Karaiby, Australia, Galapagos, Japonia, Meksyk, Hawaje, Indie). Podczas pogadanek zapoznawano się z obyczajami danego kraju poznawały charakterystyczne budowle itp. Przygotowana była mapa świata gdzie dzieci zaznaczały poszczególne kraje na temat których poszukiwały wiadomości w przewodnikach, książkach oraz w Internecie. Rysowały  ilustracje z ciekawymi budowlami związanymi z danym krajem.

  -        eksponowane były książki na  temat omawianego kraju

  -        odbywały się gry i zabawy charakterystyczne dla zwiedzanego kraju

  Filia nr 3, ul. Piłsudskiego 17

  -        „Najpiękniejszy zakątek naszego kraju” –zajęcia edukacyjno- plastyczny. Wykonywanie pracy poprzedzone było pogadanką oraz prezentacji książek związanych z naszym regionem. Praca plastyczna polegała wykonaniu dowolną techniką malarską plakatu zachęcającego do odwiedzenia jakiegoś wybranego i ciekawego (wg uczestnika konkursu) zakątka naszego regionu.

  -        „Cudowna podróż” - zajęcia edukacyjno-plastyczny - polegały na przygotowaniu dowolną techniką ( pastele, farby) planu wymarzonej podróży ( np. Dookoła świata, do danego kraju, miejsca itp.).Powstało kilkanaście planów podróży. Paca poprzedzone były wyszukiwaniem informacji w przygotowanych książkach  o miejscu jakie chciało dziecko opisać(malując).

  -        „Smak przygody” - konkurs plastyczny polegał na wykonaniu ilustracji do dowolnej przeczytanej przez siebie książki przygodowej, której akcja rozgrywa się na różnych kontynentach (Afryka, Azja, Ameryka, Australia)

  -        „Cudze chwalimy, swego nie znamy” - konkurs plastyczny polegał na wykonaniu mapki naszego kraju z zaznaczeniem miejsc, które warto odwiedzić lub zachęcić do wyszukania informacji na dany temat (związany z miejscem). .

  -        „Balonem po Europie” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem - polegał na wykonaniu plakatu zachęcającego do odwiedzenia lub wyszukania informacji o najciekawszych europejskich miast.

  Filia nr 4, ul. Ogólna 59

  -        „Wyprawa w kosmos” – zajęcia  i konkurs plastyczny polegający na  wykonaniu makiety lub modelu statków kosmicznych.

  -        „Europejska krzyżówka geograficzna” – zadanie  polegało na samodzielnym  wykonaniu krzyżówki. Podczas zadania dzieci korzystały z fachowej literatury miały za zadanie ułożyć hasła zwiane z historią, etnografią, geografią itp. Europy i narysować krzyżówkę.

  -        „Najpiękniejsze zakątki Warmii i Mazur” – W ramach zajęć konkurs plastyczny na wykonanie plakatu promującego miasta oraz zabytki Warmii i Mazur. W Internecie uczestnicy konkursu szukali potrzebnych informacji i na tej podstawie wykonywały promujący plakat.

  -        „Zielnik z podróży” - konkurs plastyczny polegający na wykonaniu (namalowaniu )zielnika z  najciekawszymi  roślinami dla Warmii i Mazur.

  -        „List z podróży” – konkurs literacki na najciekawszy list z wakacyjnej wyprawy.

  -        „Moja magiczna  podróż z bohaterem literackim” – w ramach tego bloku odbyły się zajęcia plastyczno-edukacyjne oraz konkurs plastyczny. Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach literackich a następnie uczestnicy konkursu rysowali, malowali ich portrety dowolną techniką plastyczna.

  Filia nr 6, ul. Słoneczna 29-31

  -        „Globus podróżnika” - zajęcia plastyczne polegały na wykonaniu na balonie lub gumowych piłkach - globusa.  Zajęcia zakończone konkursem.

  -        „Świat w kawałkach – puzzle geograficzne” - zajęcia plastyczne polegały  na wykonaniu puzzli o tematyce geograficznej . Prace były najpierw były malowane lub rysowane a następnie wycinane puzzle z rysunków. Zajęcia zakończone konkursem.

  -        „Karty do gry – Europejski Piotruś” - zajęcia plastyczne polegały na wykonaniu talii kart z  motywami dotyczącymi krajów Unii Europejskiej. Każda para kart była narysowana i dotyczyła innego europejskiego kraju. Zajęcia zakończone konkursem. .

  -        „Podróż mojego życia” - zajęcia plastyczne polegały  na wykonaniu techniką mieszaną – collage, pocztówki z miejsca, do którego dzieci chciałyby pojechać. Zajęcia zakończone konkursem. .

  -        „Mali podróżnicy bawią się” – blok zajęć polegał że każdego dnia wakacji  w bibliotece odbywać będą się gry i zabawy edukacyjne, zajęcia plastyczne, głośne czytanie, rozwiązywanie quizów i krzyżówek.

  Filia nr 7, ul. Hetmańska 16/20

  -        „Cztery strony świata”– konkurs plastyczny polegający na wykonaniu  metodą decoupage drogowskazów do najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia na czarnym lądzie.

  -        „Smaki świata” – na podstawie przeczytanych kulinarnych opowiadań  -uczestnicy zadania mieli zaprezentować (rysując lub opisując ) dania charakterystyczne dla kuchni danego afrykańskiego kraju.

  -        „Świat na pocztówkach” – Konkurs plastyczny polegający na  wykonaniu (ozdobienie)metodą passe-partout pocztówek przedstawiających zabytki z różnych stron świata.

  -        Zgaduj-zgadula – zadanie polegało na rozwiązywaniu krzyżówek związanych z podróżowaniem.

  -        „Języki świata” – zadanie polegało na połączeniu obcojęzycznych sformułowań z krajem , z którego pochodzą i umieszczenie ich w odpowiednim miejscu na mapie Europy. Na przygotowanych wcześniej mapkach Europy należało nakleić na dany kraj zwrotu z  nim związanego. .

  -        „Zwierzęta świata” – zadanie polegało na ułożeniu z rozsypanych liter nazwy zwierząt, wyszukanie informacji na temat jego wyglądu i miejsca występowania oraz wykonanie rysunku przedstawiającego to zwierzęcia. Wcześniej były przygotowane książki potrzebne do wykonania zadania.

  -        „Podróże z fantazją” – konkurs plastyczny polegający na wykonaniu przestrzennego modelu latającego balonu, ozdobienie powierzchni balonu i wykonanie kosza dla podróżnych..

  Filia nr  8, ul. Mielczarskiego 22/24

   Zajęcia w bibliotece w godzinach otwarcia: odbywały się głośne czytanie fragmentów z książek  Juliusza Verne’a – „Pięć tygodni w balonie”, Alfreda Szklarskiego – „Tomek na Czarnym Lądzie”. Przeprowadzone zostały konkursy:

  -        „Chciałbym tam być”- konkurs plastyczny, polegał na przedstawieniu miejsca o którym słyszały w mediach lub o przeczytanym w Książce a jednocześnie tak zafascynowało, że  chciałyby spędzić tam jeden dzień. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

  -        „Niezwykła przygoda” – konkurs plastyczny - polegał na zilustrowaniu fragmentu wcześniej przeczytanej  książki.

  -        „Fantastyczna mapa” – konkurs plastyczny – polegający na  wykonaniu dowolną techniką plastyczną – mapy raz makiety, na której zostały zaznaczone miejsca gdzie  rozgrywały się wydarzenia z czytanych fragmentów powieści „Pięć tygodni w balonie” Juliusza Verne’a. Mapy, makiety były wykonywane z masy solnej, rysowane, malowane itp.


  W zajęciach uczestniczyło 3 196 dzieci.

  Dotacja - 3000,-  wkład własny - 750,-

  Zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Do góry

Kalendarium imprez

« Styczeń 2023 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter