-
Wakacje w Bibliotece - „Palcem po mapie czyli podróże małe i duże”
Okres realizacji: lipiec –sierpień 2010 r.
Zadanie zostało przeprowadzone we wszystkich oddziałach dla dzieci Biblioteki Elbląskiej.
W ramach realizacji zadania były przeprowadzane konkursy: plastyczne, literacki, zręcznościowe związane z tematem zajęć. Dzieci podczas zajęć rozwiązywały również krzyżówki, rebusy, zagadki, łamigłówki oraz grały w gry planszowe.
Wszystkie prace plastyczne wykonywane podczas zajęć były eksponowane w bibliotekach.
W ostatnim dniu ferii, wakacji zostały zorganizowane uroczyste zakończenie imprez z wręczeniem nagród i dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem .
Program:
Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej , ul. św. Ducha 3-7
- „Cuda Afryki” – konkurs plastyczny polegający na wykonaniu mapy Afryki, zaznaczeniu największych rzek, pustyni oraz wykonaniu flag państw afrykańskich. .
- „Poznajemy bajki i opowieści afrykańskie” - blok głośnego czytania bajek i opowiadań afrykańskich. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do przeczytanych bajek i opowiadań.
- „Nasi rówieśnicy z Czarnego Lądu”- praca plastyczna polegająca na wykonaniu portretu dziecka z „afrykańskiego lądu” na podstawie obejrzanych ilustracji.
- „Mankala” - gry i zabawy rodem z Afryki. Blok gier i zabaw oraz turniej gier stolikowych ‘Nagrodę Dnia” oraz Tytuł „Mistrza Gier”. Blok zabaw edukacyjnych i integracyjnych rozpoczynających każde zajęcia, pląsy afrykańskie, piosenki oraz zabawy.
- „Z odkrywcami w głąb Afryki” - dziennik podróżnika- praca plastyczno-literacka polegająca na napisaniu dziennika z podróży po Afryce oraz zilustrowaniu opisanych przygód.
- „Afrykańskie ozdoby” - praca plastyczna polegająca na wykonaniu – afrykańskiej maski, biżuterii (bransolety, koraliki, naszyjniki…)
Filia nr 1, ul. Brzeska 5
- „Młody obieżyświat” – zadanie polegało na wykonaniu modelu kuli ziemskiej oraz zaznaczenie swojej wymarzonej podróże po świecie. Model kuli wykonany był z balonu, oklejony papierem i zaznacz na nim najciekawsze według ciebie miejsca na ziemi, które warto zwiedzić.
- „Moje wielkie wędrowanie” – zadania polegało na narysowaniu konturów mapy Polski i zaznacz na nim najciekawszych miejsc wg uczestnika zadania. Pomocne w zadaniu były przewodniki po Polsce lub własne obserwacje z podróży po kraju.
- „Album z moich podróży” – zadanie polegało na wykonaniu albumu z podróży jakie odwiedził uczestnik zadania. Albumy były wykonywane dowolna technika malarską (Malowane, rysowane, wyklejane z kolorowych pocztówek itp.
Filia nr 2, ul. Grunwaldzka 89 A
- „Kartka z podróży” – konkurs plastyczny polegał na wykonaniu różnymi technikami pocztówki i umieszczeniu na niej wiadomości: ilustracji z ciekawym lub charakterystycznym miejscem wybranego kraju, tekstu wiadomości, poprawnym zaadresowaniu, zaprojektowaniu znaczka pocztowego
- podczas zajęć wakacyjnych były przeprowadzane pogadanki o wybranych krajach – w lipcu kraje europejskie (Holandia, Grecja, Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy, Włochy, Watykan, Czechy i Hiszpania) w sierpniu reszta świata (Chiny, Egipt, Karaiby, Australia, Galapagos, Japonia, Meksyk, Hawaje, Indie). Podczas pogadanek zapoznawano się z obyczajami danego kraju poznawały charakterystyczne budowle itp. Przygotowana była mapa świata gdzie dzieci zaznaczały poszczególne kraje na temat których poszukiwały wiadomości w przewodnikach, książkach oraz w Internecie. Rysowały ilustracje z ciekawymi budowlami związanymi z danym krajem.
- eksponowane były książki na temat omawianego kraju
- odbywały się gry i zabawy charakterystyczne dla zwiedzanego kraju
Filia nr 3, ul. Piłsudskiego 17
- „Najpiękniejszy zakątek naszego kraju” –zajęcia edukacyjno- plastyczny. Wykonywanie pracy poprzedzone było pogadanką oraz prezentacji książek związanych z naszym regionem. Praca plastyczna polegała wykonaniu dowolną techniką malarską plakatu zachęcającego do odwiedzenia jakiegoś wybranego i ciekawego (wg uczestnika konkursu) zakątka naszego regionu.
- „Cudowna podróż” - zajęcia edukacyjno-plastyczny - polegały na przygotowaniu dowolną techniką ( pastele, farby) planu wymarzonej podróży ( np. Dookoła świata, do danego kraju, miejsca itp.).Powstało kilkanaście planów podróży. Paca poprzedzone były wyszukiwaniem informacji w przygotowanych książkach o miejscu jakie chciało dziecko opisać(malując).
- „Smak przygody” - konkurs plastyczny polegał na wykonaniu ilustracji do dowolnej przeczytanej przez siebie książki przygodowej, której akcja rozgrywa się na różnych kontynentach (Afryka, Azja, Ameryka, Australia)
- „Cudze chwalimy, swego nie znamy” - konkurs plastyczny polegał na wykonaniu mapki naszego kraju z zaznaczeniem miejsc, które warto odwiedzić lub zachęcić do wyszukania informacji na dany temat (związany z miejscem). .
- „Balonem po Europie” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem - polegał na wykonaniu plakatu zachęcającego do odwiedzenia lub wyszukania informacji o najciekawszych europejskich miast.
Filia nr 4, ul. Ogólna 59
- „Wyprawa w kosmos” – zajęcia i konkurs plastyczny polegający na wykonaniu makiety lub modelu statków kosmicznych.
- „Europejska krzyżówka geograficzna” – zadanie polegało na samodzielnym wykonaniu krzyżówki. Podczas zadania dzieci korzystały z fachowej literatury miały za zadanie ułożyć hasła zwiane z historią, etnografią, geografią itp. Europy i narysować krzyżówkę.
- „Najpiękniejsze zakątki Warmii i Mazur” – W ramach zajęć konkurs plastyczny na wykonanie plakatu promującego miasta oraz zabytki Warmii i Mazur. W Internecie uczestnicy konkursu szukali potrzebnych informacji i na tej podstawie wykonywały promujący plakat.
- „Zielnik z podróży” - konkurs plastyczny polegający na wykonaniu (namalowaniu )zielnika z najciekawszymi roślinami dla Warmii i Mazur.
- „List z podróży” – konkurs literacki na najciekawszy list z wakacyjnej wyprawy.
- „Moja magiczna podróż z bohaterem literackim” – w ramach tego bloku odbyły się zajęcia plastyczno-edukacyjne oraz konkurs plastyczny. Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach literackich a następnie uczestnicy konkursu rysowali, malowali ich portrety dowolną techniką plastyczna.
Filia nr 6, ul. Słoneczna 29-31
- „Globus podróżnika” - zajęcia plastyczne polegały na wykonaniu na balonie lub gumowych piłkach - globusa. Zajęcia zakończone konkursem.
- „Świat w kawałkach – puzzle geograficzne” - zajęcia plastyczne polegały na wykonaniu puzzli o tematyce geograficznej . Prace były najpierw były malowane lub rysowane a następnie wycinane puzzle z rysunków. Zajęcia zakończone konkursem.
- „Karty do gry – Europejski Piotruś” - zajęcia plastyczne polegały na wykonaniu talii kart z motywami dotyczącymi krajów Unii Europejskiej. Każda para kart była narysowana i dotyczyła innego europejskiego kraju. Zajęcia zakończone konkursem. .
- „Podróż mojego życia” - zajęcia plastyczne polegały na wykonaniu techniką mieszaną – collage, pocztówki z miejsca, do którego dzieci chciałyby pojechać. Zajęcia zakończone konkursem. .
- „Mali podróżnicy bawią się” – blok zajęć polegał że każdego dnia wakacji w bibliotece odbywać będą się gry i zabawy edukacyjne, zajęcia plastyczne, głośne czytanie, rozwiązywanie quizów i krzyżówek.
Filia nr 7, ul. Hetmańska 16/20
- „Cztery strony świata”– konkurs plastyczny polegający na wykonaniu metodą decoupage drogowskazów do najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia na czarnym lądzie.
- „Smaki świata” – na podstawie przeczytanych kulinarnych opowiadań -uczestnicy zadania mieli zaprezentować (rysując lub opisując ) dania charakterystyczne dla kuchni danego afrykańskiego kraju.
- „Świat na pocztówkach” – Konkurs plastyczny polegający na wykonaniu (ozdobienie)metodą passe-partout pocztówek przedstawiających zabytki z różnych stron świata.
- Zgaduj-zgadula – zadanie polegało na rozwiązywaniu krzyżówek związanych z podróżowaniem.
- „Języki świata” – zadanie polegało na połączeniu obcojęzycznych sformułowań z krajem , z którego pochodzą i umieszczenie ich w odpowiednim miejscu na mapie Europy. Na przygotowanych wcześniej mapkach Europy należało nakleić na dany kraj zwrotu z nim związanego. .
- „Zwierzęta świata” – zadanie polegało na ułożeniu z rozsypanych liter nazwy zwierząt, wyszukanie informacji na temat jego wyglądu i miejsca występowania oraz wykonanie rysunku przedstawiającego to zwierzęcia. Wcześniej były przygotowane książki potrzebne do wykonania zadania.
- „Podróże z fantazją” – konkurs plastyczny polegający na wykonaniu przestrzennego modelu latającego balonu, ozdobienie powierzchni balonu i wykonanie kosza dla podróżnych..
Filia nr 8, ul. Mielczarskiego 22/24
Zajęcia w bibliotece w godzinach otwarcia: odbywały się głośne czytanie fragmentów z książek Juliusza Verne’a – „Pięć tygodni w balonie”, Alfreda Szklarskiego – „Tomek na Czarnym Lądzie”. Przeprowadzone zostały konkursy:
- „Chciałbym tam być”- konkurs plastyczny, polegał na przedstawieniu miejsca o którym słyszały w mediach lub o przeczytanym w Książce a jednocześnie tak zafascynowało, że chciałyby spędzić tam jeden dzień. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.
- „Niezwykła przygoda” – konkurs plastyczny - polegał na zilustrowaniu fragmentu wcześniej przeczytanej książki.
- „Fantastyczna mapa” – konkurs plastyczny – polegający na wykonaniu dowolną techniką plastyczną – mapy raz makiety, na której zostały zaznaczone miejsca gdzie rozgrywały się wydarzenia z czytanych fragmentów powieści „Pięć tygodni w balonie” Juliusza Verne’a. Mapy, makiety były wykonywane z masy solnej, rysowane, malowane itp.
W zajęciach uczestniczyło 3 196 dzieci.
Dotacja - 3000,- wkład własny - 750,-Zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.