• Projekty > Projekty 2005 > Oko w oko
 • Oko w Oko

  Polsko - szwedzki projekt "Permanentny transfer wiedzy pomiędzy bibliotekami publicznymi z miast bliźniaczych Elbląg i Ronneby OKO W OKO"

  Działania zrealizowane zostały przez agendy Biblioteki Głównej. Ich celem było pozyskanie nowych czytelników, zwiększenie atrakcyjności Biblioteki i promowanie jej jako instytucji wiedzy i kultury.
  W ramach projektu przeprowadziliśmy badania efektywności funkcjonowania Biblioteki Elbląskiej według normy ISO 11620, która jest obowiązująca na szczeblu międzynarodowym. Po wspólnych konsultacjach i wizycie studyjnej w Ronneby, nasz partner zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu badań nad efektywnością funkcjonowania Biblioteki Elbląskiej. Wspólne konsultacje odbywały się raz na kwartał.
  Z uwagi na fakt, iż nie dysponowaliśmy dostateczną ilością stanowisk komputerowych z pełną dostępnością dla użytkowników, a tego wymagała skuteczna realizacja projektu, dokonaliśmy zakupu m. in. niezbędnego sprzętu komputerowego i programów komputerowych. Wdrożony został propopytowy program biblioteczny, który wpłynął na zwiększenie naszej atrakcyjności dla czytelników. Na program złożyło się 28 działań, w tym m. in. tematyczne wystawy, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne itp.
  Wspólnie z partnerem z Ronneby zrealizowaliśmy jedno wzorcowe działanie propopytowe - warsztaty literackie i plastyczne dla młodzieży. Uwieńczeniem tego działania było wydanie bogato ilustrowanej książki pt. "Legendy znad Bałtyku" o łącznym nakładzie 3 000 egzemplarzy w dwóch wersjach językowych - polskiej i szwedzkiej.

  W ramach projektu dokonaliśmy obliczenia wskaźnika usług bibliotecznych, który uzależniony jest od aktywnej promocji książki i jest nierozerwalnym elementem badania efektywności funkcjonowania biblioteki zgodnie z normą ISO 11620. Badaniem efektywności funkcjonowania biblioteki objęliśmy wszystkich użytkowników Biblioteki Elbląskiej. Całość badania została opracowana w materiale badawczym pt. "Ocena efektywności funkcjonowania Biblioteki Elbląskiej", który został powielony w ilości 100 egzemplarzy i przekazany do innych bibliotek publicznych w woj. warmińsko-mazurskim oraz zamieszczony na naszej stronie internetowej. W ten sposób nasze badanie może stać się podstawą do zmian w innych bibliotekach publicznych.
  Ponadto w celu promocji stworzonej sieci współpracy pomiędzy naszymi jednostkami i aktywnej promocji naszych usług bibliotecznych, wspólnie z szwedzkim partnerem opracowaliśmy i wydaliśmy dwie barwne monografie poświęcone Bibliotece Elbląskiej i bibliotece w Ronneby w łącznym nakładzie 2000 egzemplarzy w wersjach językowych polsko-angielskiej i szwedzko-angielskiej. W tych publikacjach ujęliśmy całokształt działalności naszych obu placówek oraz plany na kolejne lata.
  Ostatnim etapem naszego projektu był kolportaż powstałych wydawnictw do bibliotek publicznych, placówek kultury i edukacji w woj. warmińsko-mazurskim i okręgu Blekinge.
  Realizacja wspólnego przedsięwzięcia wpłynęła korzystnie na współpracę Biblioteki Elbląskiej i biblioteki w Ronneby i z całą pewnością umocniła kontakty transgraniczne w Euroregionie Bałtyk. Zniwelowała dzielące nas dysproporcje w rozwoju instytucjonalnym, poprawiając jakość usług bibliotecznych, oraz ułatwiła dobór i wdrażanie innowacyjnych technologii dostosowanych do potrzeb naszych użytkowników, zgodnych ze standardami europejskimi.

  Zadanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu
  Permanentny transfer wiedzy pomiędzy bibliotekami publicznymi miast bliźniaczych Elbląg i Ronneby "OKO W OKO"

Do góry

Kalendarium imprez

« Listopad 2022 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Newsletter