Norwidiana
Pierwsze utwory Cypriana Kamila Norwida w zbiorach Biblioteki Elbląskiej pojawiły się pod koniec lat czterdziestych, jednak dopiero w latach siedemdziesiątych i późniejszych podjęto poszukiwanie i gromadzenie wszelkich dokumentów mających związek z patronem. Kolekcja Norwidianów znajdująca się w Bibliotece przybliża nam Norwida jako poetę, filozofa, dramaturga i eseistę, malarza, rysownika i rzeźbiarza.
W posiadaniu Biblioteki są reprodukcje obrazów, grafik i rysunków wykonane przez artystę w czasie jego pobytu w Paryżu, Ameryce i Europie, medale, reprinty wydań z końca XIX wieku oraz druki okolicznościowe związane z imprezami norwidowskimi: plakaty, programy teatralne i zaproszenia.
Norwidiana obejmują około 250 eksponatów. Najcenniejsze wśród zgromadzonych są dwa rękopisy poety:
Biblioteka posiada również pięć utworów z XIX wieku, wydanych za życia poety:
- "Promethidion" - poemat dialogowy wydany w roku 1851 w Paryżu w Drukarni L. Martinet.
- "Zwolon" wydany w roku 1851 w Drukarni W. Stefańskiego w Poznaniu.
- "O sztuce dla Polaków" wydany w roku 1858 w Paryżu w Drukarni L. Martinet.
- "O Juliuszu Słowackim" z roku 1861.
- "Poezye" wydane w roku 1862 w Lipsku w Drukarni F. A. Brockhausa.
Medal "Unii Lubelskiej"
Rewers medalu otacza napis: "Trzechsetna Rocznica Unii Polski, Litwy, Rusi. 1569. 11 sierpnia 1869". Został odlany w brązie, a kilka egzemplarzy w srebrze, średnica 64 mm;
Medal "Braciom Rusinom pomordowanym przez carat moskiewski za wierność dla kościoła i Polski. 1874"
Medal jest prawdopodobnie dziełem Norwida ponieważ rytowany jest przez tę samą osobę, co medal Unii. Bity w brązie, średnica 64 mm;
Biblioteka ma również w swoich zbiorach 25 reprodukcji dzieł plastycznych wydanych w roku 1947 pod wspólnym tytułem "Rysunki i grafika K. C. Norwida" (pisownia tytułu oryginalna)
W kolekcji Norwidianów znajdują się też dwa cenne medale zaprojektowane przez Norwida, a rytowane przez paryskiego mistrza sztuki medalierskiej Ernesta Tasseta:
Kolekcję uzupełniają efemerydy, czyli dokumenty życia społecznego związane z Norwidem. Najstarsze z owych dokumentów pochodzą z 1946 roku.
Są to zaproszenie na otwarcie i katalog wystawy pt. "Cyprian Norwid", upamiętniającej 125. rocznicę urodzin poety.