• Aktualności > News
 • Tajemnice elbląskich kościołów

  25.08.2020

  Zainteresowanych historią elbląskich kościołów zapraszamy do udziału w spotkaniu online, które odbędzie się na FB Biblioteki Elbląskiej we wtorek, 25 sierpnia, o godz. 14.00. Rozmawiać będą Radosław Kubus z Pracowni Regionalnej REGIOTEKA i badacz historii Elbląga Bartosz Skop. Prelegenci poruszą m.in. temat sensacyjnego odkrycie nagrobka E. Witteka.

  Do niedawna kościoły stanowiły najbardziej reprezentacyjne obiekty na obszarze miast i wsi. Animowały życie codzienne ich mieszkańców, jak również próbowały „okiełznać” zachodzące w kolejnych stuleciach zmiany cywilizacyjne, dając szczególnie mieszkańcom rozwijających się dynamicznie ośrodków miejskich poczucie bezpieczeństwa zarówno na płaszczyźnie ciała, jak i ducha. Dziś ich strzeliste wieże i reprezentacyjne wnętrza nadal przykuwają uwagę, fascynują i intrygują. Na przykładzie Elbląga i  okolic miasta w najbliższej rozmowie poruszone zostaną sprawy budowy elbląskich świątyń oraz ich wyposażenia. Jednocześnie będzie to fascynująca podróż przez rozwijający się dynamicznie w XIX wieku Elbląg, gdzie powstawało wiele firm produkujących kościelne wyposażenie, na czele z organomistrzowską firmą Terletzki.
   
  Bartosz Skop - historyk, niemcoznawca. Stażysta w Dziale Historii Zamku Muzeum Zamkowego w Malborku. Autor artykułów publikowanych w Warmińsko-Mazurskim Biuletynie Konserwatorskim. Współautor opracowywanej monografii o organmistrzach z rodziny Nitrowski, najważniejszej polskiej rodziny organmistrzowskiej wieku XVII i XVIII. Członek Baltisches Orgel Centrum oraz Gesellschaft der Orgelfreunde. Jego zainteresowania koncentrują się na historii obiektów sakralnych na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich.
   
  Radosław Kubus - specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejach prasy I połowy XIX wieku.

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Luty 2023 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Newsletter