• Aktualności > News
 • Spotkanie z Urszulą Zajączkowską

  18.12.2020

  Nikt wcześniej z taką czułością nie pisał o roślinach jak Urszula Zajączkowska w książce „Patyki, badyle”. Botaniczka, poetka, eseistka, twórczyni interdyscyplinarna będzie gościem cyklu spotkań autorskich #czytElnia w piątek, 18 grudnia, o godz. 19:00. Spotkanie online odbędzie się na FB Biblioteki Elbląskiej.

  Urszula Zajączkowska – poetka, botaniczka, laureatka Nagrody Kościelskich i Nagrody Literackiej Gdynia. Autorka tomów poetyckich „Atomy” (2014), „minimum” (2017), „Piach” (grudzień 2020) i zbioru esejów „Patyki, badyle” (2019). W 2017 roku za tom „minimum” została laureatką Nagrody Kościelskich. W roku 2020 za książkę „Patyki, badyle” otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia (w kategorii eseju). Jej książki były nominowane do wielu innych nagród literackich. Jest też felietonistką magazynu o kulturze „Dwutygodnik”.

  Pracuje na stanowisku adiunkta w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego SGGW. Jako botaniczka bada anatomię, biomechanikę, aerodynamikę i ruchy roślin.

  Jest również absolwentką Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż.


  O książce Patyki, badyle z opisu wydawcy:
  „Patyki, badyle” to relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot.


  Wyznania botaniczki opisującej rozmaite ekspresje roślinnego życia, przypatrującej się ruchom pędów mięty i dyni, działaniu wiatru na korony drzew, wodzie płynącej od korzeni przez pnie aż do najmniejszych liści, gojeniu się ran sosem, deformacjom i pędowi roślin do przeżycia w każdych warunkach. I śmierci. Śledzi spotkania człowieka z wnętrzem ciał roślin odczytywanym jako ich język widoczny w budowie liści, łodyg czy korzeni. Jest to też opowieść o języku i historii roślin, pisana hieroglifami ich anatomii. O przebiegu życia drzew, skrzypów i mchów w świecie złożonym z powietrza, światła, grawitacji i wody. O dębie Bartku, chwastach i podziwie dla pokrzywy.

  W ludzkim rozumieniu świat roślin toczy się innym torem, stąd nasze niezauważanie i niewrażliwość na ich przemiany, co przekłada się na to, że od zawsze rośliny traktowane są jak tło naszego życia, ozdoba lub pokarm – a nie jako bogaty świat niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.


  Spotkanie poprowadzi Aleksandra Buła.
  tl_files/biblioteka/dane/loga/logo_warmia_i_mazury.jpg

  Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


  Przyjaciele Kawy to przyjaciele książek i biblioteki. Dzięki nim będziemy mogli wśród uczestników spotkań cyklu #czytELnia rozlosowywać aromatyczne upominki. Zapraszamy!

  tl_files/biblioteka/dane/loga/przyjaciele-kawy_PL_CMYK-1_Easy-Resize.com.jpg

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Luty 2023 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Newsletter