-
Elbląska Jesień Literacka to wydarzenie literackie skierowane w okresie jesiennym do społeczności lokalnej Elbląga i powiatu elbląskiego: dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Celem projektu jest promocja literatury i nowości wydawniczych różnych gatunków, a także promowanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, będącego podstawą do budowania więzi rodzinnych oraz wychowania młodego pokolenia.
Dla każdej grupy wiekowej przygotowywana jest oferta kulturalna, w ramach której odbywają się: imprezy interdysplinarne, spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, spektakle teatralne itp.
W trakcie Elbląskiej Jesieni Literackiej dbyły się warsztaty, spotkania z autorami, przedstawienia teatralne, konkursy i inne literackie przedsięwzięcia dla młodszych i dorosłych, m.in.:
-spotkanie z Elżbietą Olszewską z Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, która wygłosiła dwa wykłady: „Wychowanie przez czytanie” i „Nauczanie wartości”
-pokaz sztuki opowiadania pt. „Kapelusz opowieści” w wykonaniu Michała Malinowskiego - profesjonalnego opowiadacza (z jęz. ang. "storyteller")
-warsztaty sztuki opowiadania pt. „Tworzenie słowem” z Michałem Malinowskim
-warsztaty krytyczno-literackie z Martą Mizuro dla uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
-warsztaty tworzenia komiksów z Jackiem Frąsiem dla młodzieży gimnazjalnej
-warsztaty dziennikarskie z Krzysztofem Petkiem dla młodzieży gimnazjalnej
-przedstawienie dla najmłodszych pt. „Książeczka-bajeczka” w wykonaniu Studia Teatralnego BLUM z Poznania
-spektakl pt. „Oskar i Pani Róża” według książki E.E.Schmitta w wykonaniu Chojnickiego Studia Rapsodycznego dla młodzieży gimnazjalnej
-spotkania autorskie: z Grzegorzem Kasdepke (autorem „Kacperiady”, „Kuby i Buby”, „Detektywa Pozytywki” i wielu innych książek), Jackiem Hugo-Baderem (autorem cenionych w kraju i na świecie książek: „Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Dzienniki kołymskie”), Marcinem Szczygielskim (autorem książek, takich jak „Omega”, „Czarny Młyn”, „Za niebieskimi drzwiami”),
Pawłem Huelle (autorem „Weisera Dawidka” i innych książek), Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim (poetą, laureatem Nagrody NIKE za tomik wierszy „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”), Beatą Ostrowicką (autorką powieści dla dzieci i młodzieży)
-konkursy: na wywiad z bohaterem literackim, plastyczny „6xUsmiechnij się”, poetycki zakończony Turniejem Jednego Wiersza
i inne.Łączna liczba wydarzeń: 20, liczba odbiorców: około 1000 osób.
Działanie było dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Promocja literatury i czytelnictwa".
Całkowity koszt projektu: 21140,67
Kwota dofinansowania: 13512,00
Wkład własny: 7628,67