• Projekty > Projekty 2006 > Projekt "Elektroniczna pajęczyna"
  • Elektroniczna Pajęczyna

    Celem projektu "Elektroniczna pajęczyna" było wdrażanie systemów informatycznych, w tym tworzenie elektronicznych katalogów oraz rozszerzenie form działalności biblioteki. Projekt zakładał realizację dwóch poniższych komponentów:
    - komputeryzację w ośmiu filiach Biblioteki Elbląskiej
    - nowe media - organizację Szkoły Komunikacji Wizualnej

    Agendy udostępniania Biblioteki Elbląskiej to Biblioteka Główna i sieć ośmiu filii. Dotychczas zmodernizowano i wyposażono pomieszczenia Biblioteki Głównej w niezbędny sprzęt i oprogramowanie. Biblioteka Elbląska jest na etapie wdrażania procesu elektronicznego katalogowania zbiorów oraz udostępniania katalogów on-line. W efekcie została poprawiona jakość usług bibliotecznych wyłącznie w Bibliotece Głównej. Konsekwentnie realizując proces dostosowawczy do standardów europejskich, kolejnym krokiem było włączenie filii do tego procesu poprzez budowę jednolitej sieci komputerowej, scalającej system Biblioteki Głównej z jej ośmioma filiami i odejście od tradycyjnych katalogów kartkowych na rzecz katalogów elektronicznych.

     W ramach projektu "Elektroniczna pajęczyna" powstała w Bibliotece Elbląskiej Szkoła Komunikacji Wizualnej. Odbiorcami byli uczniowie szkół średnich i studenci, którzy lubią opowiadać historię poprzez obrazy, a przy tym pragną rozwijać umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym w celu jak najbardziej sugestywnej realizacji swoich założeń artystycznych. 
    Efektem tych prac jest film animowany Legenda o mnichu, którego premiera odbyła się 11 grudnia 2006 roku w Bibliotece Elbląskiej. Warsztaty prowadzili Wojtek Wawszczyk - uznany w świecie filmowym specjalista animacji i reżyser oraz Bartek Orlicki - rysownik, autor komiksów i reżyser filmów animowanych, natomiast autorami etiudy są młodzi elblążanie, adepci Szkoły Komunikacji Wizualnej. Zajęcia odbywały się w Bibliotece Wirtualnej przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania. Powstały obraz to z jednej strony "klasyczny" film animowany, który, dzięki oparciu scenariusza na lokalnych podaniach, popularyzuje kulturę i historię regionu. Z drugiej zaś strony klasyczna animacja wzbogacona została o elementy interaktywne, które składają się na swego rodzaju grę edukacyjną, zbudowaną w formie quizu. Film udostępniony został nie tylko na płycie CD, ale również bezpłatnie w Internecie. 

    Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Mecenat 2006"

Do góry

Kalendarium imprez

« Kwiecień 2025 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Newsletter