-
Elbląska Jesień Literacka jest cyklicznym wydarzeniem literackim skierowanym w okresie jesiennym do społeczności lokalnej Elbląga i powiatu elbląskiego: dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Celem projektu jest promocja literatury i nowości wydawniczych różnych gatunków, a także promowanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, będącego podstawą do budowania więzi rodzinnych oraz wychowania młodego pokolenia.Dla każdej grupy wiekowej przygotowywana jest oferta kulturalna, w ramach której odbywają się: imprezy interdysplinarne, spotkania autorskie, warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, spektakle teatralne itp.
Wśród wydarzeń 2. Elbląskiej Jesieni Literackiej znalazły się m.in.:
-Weekend z Panem Totim (warsztaty z Joanną Sorn-Garą – autorką serii książek dla dzieci pt. „Pan Toti” oraz przedstawienie Teatru Promyk z Poznania pt. „Pan Toti i czarodziejski grzebień”)
-Noc Opowieści dla dzieci z Michałem Malinowskim (podczas której powstał audiobook z opowieściami dzieci)
-warsztaty dziennikarskie dla młodzieży licealnej z Mariolą Zaczyńską oraz konkurs dziennikarski
-warsztaty animacji filmowej dla dzieci „TUWIMOWO” (w efekcie których powstały filmy animowane)
-spotkania autorskie: z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel (autorką książek dla dzieci, m.in. serii książek o przygodach ryjówki Florki), Manulą Kalicką (autorką popularnych książek, m.in. „Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu”, „Szczęście za progiem”, „Tata, one i ja” i inne), Małgorzatą Gutowską-Adamczyk (autorką książek dla dorosłych i młodzieży, m.in. „110 ulic”, „220 linii”, „Niebieskie nitki”, „13. Poprzeczna”, „Wystarczy, że jesteś”), Pawłem Smoleńskim (reporterem, publicystą, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, autorem książek „Irak”, „Pochówek dla rezuna”, „Balagan. Alfabet izraelski”, „Izrael już nie frunie” i innych), Wojciechem Góreckim (reporterem i dziennikarzem, autorem książek „Toast za przodków, „Planeta Kaukaz”, „Abchazja” i innych)
-konkurs poetycki zakończony 2. Turniejem Jednego Wiersza
i inne.Termin realizacji: 01.03.2013 r. – 31.12.2013 r.
Całkowity koszt projektu: 30.150 PLN
Kwota dofinansowania: 20.000 PLN
Wkład własny: 10.150 PLNDziałanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Promocja literatury i czytelnictwa".