• Dzieje Biblioteki > C. K. Norwid > Cyprian Norwid
 • Cyprian Kamil Norwid

  W roku 1970, staraniem ówczesnego dyrektora Jana Jerzego Kolendo, Biblioteka Miejska w Elblągu otrzymała imię Cypriana Norwida.


  Cyprian Kamil Norwid, wybitny i niezwykle oryginalny poeta, dramaturg, rzeźbiarz, malarz i myśliciel należał do najmłodszego pokolenia wielkich twórców polskiego romantyzmu.
  Urodził się na Mazowszu we wsi Laskowy-Głuchy w roku 1821. Pochodził z zamożnej niegdyś rodziny ziemiańskiej, jego ojciec jednak był już tylko drobnym urzędnikiem.
  Rodziców Norwid stracił wcześnie i wychowywał się na wsi u krewnych. Do szkoły średniej uczęszczał w Warszawie, lecz jej nie ukończył, mimo że był uczniem wybitnie zdolnym.
  Po opuszczeniu szkoły przebywał kilka lat na wsi. Dużo wówczas czytał i dobrze znał klasyków literatury polskiej, szczególnie cenił twórczość Jana Kochanowskiego.
  Później wrócił do Warszawy i uczył się malarstwa, jednak zmuszony trudnymi warunkami materialnymi zaczął pracować zarobkowo jako urzędnik.

  W roku 1877 Norwid zmęczony ciężkim życiem i nędzą, opuszczony i zapomniany przez wszystkich, znalazł schronienie w Zakładzie św. Kazimierza w Paryżu - przytułku dla ubogich emigrantów polskich.
   

  Umarł w 1883 r., pochowano go na cmentarzu w Ivry, a po pięciu latach jego ciało przeniesiono do wspólnego grobu polskiego w Montmorency.


  Twórczość Cypriana Kamila Norwida, tak bardzo oryginalna, wybiegająca swoimi ideami w przyszłość i nowatorska pod względem artystycznym, była niedoceniana przez długie lata, nierozumiana, a potem zapomniana. Odkrył ją dopiero na początku XX wieku krytyk literacki Zenon Przesmycki (Miriam). Od tej pory zaczął się renesans Norwida. Ujrzano w nim wielkiego i oryginalnego poetę, zaczęto zbierać jego utwory, wydawać je i badać.

  Biblioteka Elbląska posiada kolekcję norwidianów, czyli druków związanych z osobą patrona. Są wśród nich utwory autora, opracowania o nim i dokumenty życia społecznego związane z uroczystościami poświęconymi Norwidowi.
Do góry

Kalendarium imprez

« Listopad 2022 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Newsletter