-
Cyprian Kamil Norwid
W roku 1970, staraniem ówczesnego dyrektora Jana Jerzego Kolendo, Biblioteka Miejska w Elblągu otrzymała imię Cypriana Norwida.
Urodził się na Mazowszu we wsi Laskowy-Głuchy w roku 1821. Pochodził z zamożnej niegdyś rodziny ziemiańskiej, jego ojciec jednak był już tylko drobnym urzędnikiem.
Cyprian Kamil Norwid, wybitny i niezwykle oryginalny poeta, dramaturg, rzeźbiarz, malarz i myśliciel należał do najmłodszego pokolenia wielkich twórców polskiego romantyzmu.
Rodziców Norwid stracił wcześnie i wychowywał się na wsi u krewnych. Do szkoły średniej uczęszczał w Warszawie, lecz jej nie ukończył, mimo że był uczniem wybitnie zdolnym.
Po opuszczeniu szkoły przebywał kilka lat na wsi. Dużo wówczas czytał i dobrze znał klasyków literatury polskiej, szczególnie cenił twórczość Jana Kochanowskiego.
Później wrócił do Warszawy i uczył się malarstwa, jednak zmuszony trudnymi warunkami materialnymi zaczął pracować zarobkowo jako urzędnik.
W roku 1877 Norwid zmęczony ciężkim życiem i nędzą, opuszczony i zapomniany przez wszystkich, znalazł schronienie w Zakładzie św. Kazimierza w Paryżu - przytułku dla ubogich emigrantów polskich.Umarł w 1883 r., pochowano go na cmentarzu w Ivry, a po pięciu latach jego ciało przeniesiono do wspólnego grobu polskiego w Montmorency.
Twórczość Cypriana Kamila Norwida, tak bardzo oryginalna, wybiegająca swoimi ideami w przyszłość i nowatorska pod względem artystycznym, była niedoceniana przez długie lata, nierozumiana, a potem zapomniana. Odkrył ją dopiero na początku XX wieku krytyk literacki Zenon Przesmycki (Miriam). Od tej pory zaczął się renesans Norwida. Ujrzano w nim wielkiego i oryginalnego poetę, zaczęto zbierać jego utwory, wydawać je i badać.
Biblioteka Elbląska posiada kolekcję norwidianów, czyli druków związanych z osobą patrona. Są wśród nich utwory autora, opracowania o nim i dokumenty życia społecznego związane z uroczystościami poświęconymi Norwidowi.